30-inch Gas Cooktop - DTG30P875NSDA
Current Rebates
Key Features
Dual-value Simmersear Burners
Continuous Grates
Illumina Knobs
Auto Connected Hood
Smartthings Integration
Description
Available from AM Direct Appliances INC, serving customers throughout Illinois,Arizona, Indiana, WI.
Features
Dual-value Simmersear Burners
Sear steak with powerful 19K BTU sealed burner or simmer sensitive contents with precision using dual valve SimmerSear burner
Continuous Grates
Easily slide pots and pans across the cooking surface
Illumina Knobs
Warm, sophisticated and welcoming. The glowing Illumina knobs entice participation, inspire the imagination and accentuates the beauty of the product.
Auto Connected Hood
Connected ventilation will activate and adjust fan speed automatically with Bluetooth connectivity to the cooktop while being able to be monitored through SmartThings integration
Smartthings Integration
Seamlessly integrate into the SmartThings connected platform for remote monitoring, providing an exceptional foundation for an ever growing ecosystem of smart connectivity.
Specifications
Dimensions & Weight
| Width | 30 in. |
| Height | 3.13 in. |
| Length | 22.38 in. |
| Weight | - |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 35 in. |
| Shipping Height | 8.13 in. |
| Shipping Length | 27.38 in. |
| Shipping Weight | - |
| Total of Shipping Weight | - |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 1.21 ft³ |
| Dimensional Weight | 15.09 lbs. |
| Total of Cubes | 1.21 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 15.09 lbs. |
Overall Dimensions
| Width | 30" |
| Height | 3-1/8" |
| Depth | 22-3/8" |
Burner Configuration
| Left Front | 9,500 BTU |
| Left Rear | 9,500 BTU |
| Center | 19,000 BTU |
| Right Front | 13,000 BTU |
| Right Rear | 5,000 BTU |
Requirements
| Electrical | 120V, 60Hz, 1A |
You might also like these best sellers...
Where to Buy Dacor Appliances in Illinois,Arizona, Indiana, WI.

Chicago Illinois
Shop Online
















