27" Wide 230V 5-Burner Radiant Cooktop - CRS5B13B
This product has been discontinued by the manufacture and is no longer available.
27" Wide 230V 5-Burner Radiant Cooktop
Model: CRS5B13B






This product has been discontinued by the manufacture and is no longer available.
27" Wide 230V 5-Burner Radiant Cooktop
Model: CRS5B13B
Description
SUMMIT introduces a new series of smooth-top electric cooktops sized for unique kitchen counter spaces, all made in the USA with the industry's best elements. The CRS5B13B is a 230V 6600W cooktop, with all burner elements made by E.G.O in Germany. This unit includes one large 8" 1800W element located in the center to accommodate large cooking vessels. Four standard 1200W 6 1/2" burners meet most heating needs. Push-to-turn knobs offer added safety, with an attractive matte black finish. Each burner includes an indicator light. The smooth surface is made from ceramic Schott glass in a jet black finish, offering easier cleanup than traditional coil elements. The unit is finished with oversized stainless steel trim for a modern look. Sized with an exterior width of 27" and a conveniently shallow 20 1/2" depth, the CRS5B13B can fit in cutouts 25 1/4" W x 18 3/4" deep. Designed and manufactured in the USA, the CRS5B13B is the perfect way to finish any small kitchen space. For this unit in a white glass finish, see the CRS5B14W.
Read MoreAvailable from AM Direct Appliances INC, serving customers throughout Illinois,Arizona, Indiana, WI.
Specifications
Specifications
Overview Electric Cooktop
| Nominal Height | 3.13" (8 cm) |
| Height of Cabinet | 3.13" (8 cm) |
| Nominal Width | 27.0" (69 cm) |
| Width | 27.0" (69 cm) |
| Nominal Depth | 21.0" (53 cm) |
| Depth | 20.5" (52 cm) |
| Cabinet | Black |
| US Electrical Safety | ETL |
| Canadian Electrical Safety | ETL-C |
| Amps | 25.0 |
| Voltage/Frequency | 230 V AC/60 Hz |
| Weight | 35.0 lbs. (16 kg) |
| Parts & Labor Warranty | 1 Year |
| UPC | 761101060347 |
| Heating Type | Radiant |
| Surface | Glass |
| Element Type | Glasstop |
| Number of Elements | 5 |
| Controls | Dial |
| Countertop Cutout Width | 25.25" (64 cm) |
| Countertop Cutout Depth | 18.75" (48 cm) |
| Element #1 Size | 8.0" (20 cm) |
| Element #1 Wattage | 1800.0 |
| Element #2 Size | 6.5" (17 cm) |
| Element #2 Wattage | 1200.0 |
| Element #3 Size | 6.5" (17 cm) |
| Element #3 Wattage | 1200.0 |
| Element #4 Size | 6.5" (17 cm) |
| Element #4 Wattage | 1200.0 |
| Element #5 Size | 6.5" (17 cm) |
| Element #5 Wattage | 1200.0 |
| Power Cord Included | No |
You might also like these best sellers...
Where to Buy Summit Appliances in Illinois,Arizona, Indiana, WI.

Chicago Illinois
Shop Online
amdirectappliances.com









