800 Series Electric Cooktop 30 Without Frame - NET8069UC
800 Series Electric Cooktop 30 Without Frame
Model: NET8069UC














360 View
800 Series Electric Cooktop 30 Without Frame
Model: NET8069UC
Current Rebates
Key Features
Ceremic Glass
17 Levels of Power
Select your ideal temperature
Power Boost
Count-Up Timer
Gives unauthorized use no chance.
Description
Available from AM Direct Appliances INC, serving customers throughout Illinois,Arizona, Indiana, WI.
Features
Ceremic Glass
Ceramics glass is much more slim and durable with better vertical conduction.
17 Levels of Power
17 different power levels that are designed for your cooking needs. Each one features a different heat level, anywhere from a simmer to a boil.
Select your ideal temperature
The precise temperature selection results in consistent, perfect results whether you’re searing a steak, grilling salmon or veggies, or delicately melting chocolate.
Power Boost
up to 20% more energy when cooking on your electric hob.
Count-Up Timer
Allows you to accurately time each step of your recipe.
Gives unauthorized use no chance.
Now kids can no longer turn on the hob by mistake. The Child Lock function prevents unauthorized use of the hob with just one long press of a button.
Specifications
Safety
| Residual Heat Indicator | Yes |
| Safety | Child lock, Safety shut-off, |
General
| Total Number of Heating Elements | 4 |
| Cooking Zone Flexibility | Two-ring Cooking Zone |
| ADA Compliant (When Installed to ADA requirements) | no |
| Power Levels | 17 Power Levels |
| Watts | 8300 W |
Design
| Frame Type | Frameless |
| Type of Control | TouchControl MultiTouch |
| Color | Black |
Installation
| Overall Appliance Dimensions (HxWxD) (in) | 1/4" + 4 " x 31" x 21 1/4" |
| Required Cutout Size (HxWxD) (in) | 4 " x 28 3/4 " x 19 7/8 " |
| Fuse protection | 40/30 A |
| Width | 30" |
| Volts | 240/208 V |
| Product Packaging Dimensions (HxWxD) | 7 7/8" x 37 3/8" x 24" |
Flexibility of Cooking Zones
| Total Number of Heating Elements | 4 |
| Cooking Zone Flexibility | Two-ring Cooking Zone |
| Automatic Linking/ Separating of Cooking Zones | no |
Comfort and Convenience
| Power Levels | 17 Power Levels |
| Timer | Kitchen Timer |
| Keep Warm | no |
| Automatic Cookware Detection | no |
| ADA Compliant (When Installed to ADA requirements) | no |
| Glass protect | no |
Time Saving and Efficiency
| PanBoost | No |
| Automatic Setting Transfer | no |
| Increase/ Decrease Power Level via Moving Pot | No |
| Powermove | no |
| Frying Sensor Technology | Not Applicable |
| Cooking Sensor Ready | no |
Connectivity
| Cooktop-Based Hood Control | no |
Dimensions & Weight
| Width | 30 in. |
| Height | - |
| Length | 21.25 in. |
| Weight | 26 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 35 in. |
| Shipping Height | - |
| Shipping Length | 26.25 in. |
| Shipping Weight | 66 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 66 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | - |
| Dimensional Weight | - |
| Total of Cubes | - |
| Total of Dimensional Weight | - |
Where to Buy Bosch Appliances in Illinois,Arizona, Indiana, WI.

Chicago Illinois
Shop Online









