$1,395.00
Was$1,699.00Save $304.00 (18%)
36” Electric Cooktop - LSCE365ST
$1,395.00
Was$1,699.00Save $304.00 (18%)
Current Rebates
Key Features
Express Yourself At Home
Gorgeous Glass Controls
Express Yourself in the Kitchen With More Ways to Cook
Available from AM Direct Appliances INC, serving customers throughout Illinois,Arizona, Indiana, WI.
Features
Express Yourself At Home
Upgrade your kitchen with design-led appliances that offer personalized finish options, upscale design details and innovative features that make your space feel good.
Gorgeous Glass Controls
Intuitive SmoothTouch™ glass controls provide an upscale look and make it easy to operate your cooktop with just the touch of your finger. Best of all, they have been designed with practicality in mind—the smooth surface easily wipes clean.
Express Yourself in the Kitchen With More Ways to Cook
Versatile elements let you fit different sized cookware—even your largest sauté pan.
Specifications
Warranty
| Parts | Yes Year |
| Labor | Yes Year |
Other
| Cut-Out (WxHxD) | 34 9/16" x 20 3/8" |
Appearance
| All Available Colors | Black, Stainless Steel |
| Cooktop Trim | Black / Stainless Steel |
| Elements Material | Ceramic Glass |
| Surface/Trim Color | Black / Stainless Steel |
Cooktop
| Element Size and Wattage | 12", 9", 6" / 3.0, 2.2, 1.1kW (Triple)9", 6" / 3.0, 1.4kW (Dual)7" / 1.8kW + 0.8kW (Bridge)6" / 0.1kW (Warm) |
| Hot Surface LED Indicator | Yes |
Controls
| Automatic Safety Shut-Off | yes |
| Control Location | Front Center |
| Control Type | SmoothTouch™ |
| SmoothTouch® Glass Controls | Yes |
Oven Features
| Steady Heat Technology | Yes |
| Warm Function | Yes |
Power/Ratings
| Electric Supply | 240V/208V, 60Hz AC |
| Max. Amp Load | 240v 50 amp, 208v 30 amp |
| Power Cable Location | Right Rear |
| Total Connected Load | 10.5kW @ 240V, 7.9kW @ 208V |
Summary
| Fuel Type | Electric |
| LG STUDIO | Yes |
Venting System
| Vent Air Flow (CFM) | 5 |
Warranty/UPC
| Parts and Labor | 2 Year Parts and Labor, 5 Year Parts (Cooktops and Coils) |
| UPC | 195174076385 |
Dimensions & Weight
| Width | 36.68 in. |
| Height | 4 in. |
| Length | 22 in. |
| Weight | 43 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 41.68 in. |
| Shipping Height | 9 in. |
| Shipping Length | 27 in. |
| Shipping Weight | 83 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 83 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 1.87 ft³ |
| Dimensional Weight | 23.22 lbs. |
| Total of Cubes | 1.87 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 23.22 lbs. |
You might also like these best sellers...
Where to Buy LG Studio Appliances in Illinois,Arizona, Indiana, WI.

Chicago Illinois
Shop Online



















