30" Wide 208/240V 4-Burner Solid Disk Cooktop - CSD4B300
30" Wide 208/240V 4-Burner Solid Disk Cooktop
Model: CSD4B300











30" Wide 208/240V 4-Burner Solid Disk Cooktop
Model: CSD4B300
Key Features
4-Burner Electric Cooktop
Solid disk elements
Stainless steel finish
Durable cast iron design
Easier cleanup
Two 6" elements
Two 8" elements
Push-to-turn controls
Description
Available from AM Direct Appliances INC, serving customers throughout Illinois,Arizona, Indiana, WI.
Features
4-Burner Electric Cooktop
30" wide 230V cooktop with four solid disk heating elements
Solid disk elements
Popular in Europe, solid disk cooktops offer even heat distribution and longer heat retention for a uniquely efficient cooking experience
Stainless steel finish
Surface is made from stainless steel for an attractive and easy to clean look
Durable cast iron design
Solid metal elements hold up to heavy duty use
Easier cleanup
Fully sealed cast iron elements offer easier cleanup than traditional coil elements
Two 6" elements
1000W elements accommodate most lighter cooking needs
Two 8" elements
Front left 2000W element and rear right 1500W element offer a wide diameter and higher cooking power for large pots and pans
Push-to-turn controls
Knobs require a small amount of force to help prevent accidents
Indicator lights
Operating indicators light up to show which burner is in use
Designed for built-in installation
Fits common counter cutout sizes that are 28.5" W x 19 3/4" D
230V operation
Professional installation required
Side knobs
Cooktop knobs are located on the right side of the cooktop, reducing the risk of accidentally adjusting the heating in busy kitchens
Specifications
Warranty
| Parts | 1 Year |
| Labor | 1 Year |
Overview
| Nominal Height | 2.75" (7 cm) |
| Height of Cabinet | 2.75" (7 cm) |
| Nominal Width | 30.0" (76 cm) |
| Width | 29.63" (75 cm) |
| Nominal Depth | 21.0" (53 cm) |
| Depth | 20.38" (52 cm) |
| Cabinet | Stainless Steel |
| US Electrical Safety | ETL |
| Canadian Electrical Safety | ETL-C |
| Amps | 23.0 |
| Voltage/Frequency | 230 V AC/60 Hz |
| Weight | 26.0 lbs. (12 kg) |
| Parts & Labor Warranty | 1 Year |
| UPC | 761101089478 |
Electric Cooktop
| Heating Type | Radiant |
| Surface | Stainless Steel |
| Element Type | Cast Iron |
| Number of Elements | 4 |
| Controls | Dial |
| Countertop Cutout Height | 4.13" (10 cm) |
| Countertop Cutout Width | 28.5" (72 cm) |
| Countertop Cutout Depth | 19.75" (50 cm) |
| Power Source | 230V |
| Element #1 Size | 8.0" (20 cm) |
| Element #1 Wattage | 2000.0 |
| Element #2 Size | 6.0" (15 cm) |
| Element #2 Wattage | 1000.0 |
| Element #3 Size | 8.0" (20 cm) |
| Element #3 Wattage | 1500.0 |
| Element #4 Size | 6.0" (15 cm) |
| Element #4 Wattage | 1000.0 |
| Power Cord Included | No |
Dimensions & Weight
| Width | 29.63 in. |
| Height | 2.75 in. |
| Length | 20.38 in. |
| Weight | 26 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 34.63 in. |
| Shipping Height | 7.75 in. |
| Shipping Length | 25.38 in. |
| Shipping Weight | 66 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 66 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 0.96 ft³ |
| Dimensional Weight | 10 lbs. |
| Total of Cubes | 0.96 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 10 lbs. |
Overview Electric Cooktop
| Nominal Height | 2.75" (7 cm) |
| Height of Cabinet | 2.75" (7 cm) |
| Nominal Width | 30.0" (76 cm) |
| Width | 29.63" (75 cm) |
| Nominal Depth | 21.0" (53 cm) |
| Depth | 20.38" (52 cm) |
| Cabinet | Stainless Steel |
| US Electrical Safety | ETL |
| Canadian Electrical Safety | ETL-C |
| Amps | 23.0 |
| Voltage/Frequency | 230 V AC/60 Hz |
| Weight | 26.0 lbs. (12 kg) |
| Parts & Labor Warranty | 1 Year |
| UPC | 761101089478 |
| Heating Type | Radiant |
| Surface | Stainless Steel |
| Element Type | Cast Iron |
| Number of Elements | 4 |
| Controls | Dial |
| Countertop Cutout Height | 4.13" (10 cm) |
| Countertop Cutout Width | 28.5" (72 cm) |
| Countertop Cutout Depth | 19.75" (50 cm) |
| Power Source | 230V |
| Element #1 Size | 8.0" (20 cm) |
| Element #1 Wattage | 2000.0 |
| Element #2 Size | 6.0" (15 cm) |
| Element #2 Wattage | 1000.0 |
| Element #3 Size | 8.0" (20 cm) |
| Element #3 Wattage | 1500.0 |
| Element #4 Size | 6.0" (15 cm) |
| Element #4 Wattage | 1000.0 |
| Power Cord Included | No |
You might also like these best sellers...
Where to Buy Summit Appliances in Illinois,Arizona, Indiana, WI.

Chicago Illinois
Shop Online










