12" Wide 115V 2-Burner Solid Disk Cooktop - CSD2B115
12" Wide 115V 2-Burner Solid Disk Cooktop
Model: CSD2B115











12" Wide 115V 2-Burner Solid Disk Cooktop
Model: CSD2B115
Key Features
2-Burner electric cooktop
115V operation
Power cord & plug included
Solid disk elements
Durable cast iron design
8" element
6" element
Easier cleanup
Description
Available from AM Direct Appliances INC, serving customers throughout Illinois,Arizona, Indiana, WI.
Features
2-Burner electric cooktop
12" wide 115V cooktop with two solid disk heating elements
115V operation
Designed for use with 110-120V / 20 amp connections
Power cord & plug included
Pre-installed 115V cord with 3-pronged plug for easier setup
Solid disk elements
Popular in Europe, solid disk cooktops offer even heat distribution and longer heat retention for a uniquely efficient cooking experience
Durable cast iron design
Solid metal elements hold up to heavy duty use
8" element
Rear 900W burner with wide 8" diameter is ideal for heating larger cooking vessels
6" element
Front element offers 500W of cooking power to accommodate most heating needs
Easier cleanup
Fully sealed cast iron elements offer easier cleanup than traditional coil elements
Stainless steel finish
Surface is made from stainless steel for an attractive and easy to clean look
Push-to-turn controls
Knobs require a small amount of force to help prevent accidents
Indicator lights
Operating indicators light up to show which burner is in use
Recessed surface
Slight indent helps to contain spills and protect adjacent countertops
Designed for built-in installation
Fits counter cutout sizes that are 10 1/2" W x 19 1/4" D
Engineered for user safety
Compliant with the latest UL 858 safety standards
ADA compliant design
Upfront controls and easy-to-operate knobs offer easier accessibility
Specifications
Warranty
| Parts | 1 Year |
| Labor | 1 Year |
Overview
| Nominal Height | 4.13" (10 cm) |
| Height of Cabinet | 4.13" (10 cm) |
| Nominal Width | 12.0" (30 cm) |
| Width | 11.25" (29 cm) |
| Nominal Depth | 20.0" (51 cm) |
| Depth | 20.0" (51 cm) |
| Cabinet | Stainless Steel |
| US Electrical Safety | ETL |
| Canadian Electrical Safety | ETL-C |
| Amps | 12.5 |
| Voltage/Frequency | 115 V AC/60 Hz |
| Weight | 13.0 lbs. (6 kg) |
| Parts & Labor Warranty | 1 Year |
| UPC | 761101089447 |
Electric Cooktop
| Heating Type | Radiant |
| Surface | Stainless Steel |
| Element Type | Cast Iron |
| Number of Elements | 2 |
| Controls | Dial |
| Countertop Cutout Height | 5.0" (13 cm) |
| Countertop Cutout Width | 10.5" (27 cm) |
| Countertop Cutout Depth | 19.25" (49 cm) |
| Power Source | 115 |
| Element #1 Size | 6.0" (15 cm) |
| Element #1 Wattage | 500.0 |
| Element #2 Size | 8.0" (20 cm) |
| Element #2 Wattage | 900.0 |
| Power Cord Included | Yes |
Dimensions & Weight
| Width | 11.25 in. |
| Height | 4.13 in. |
| Length | 20 in. |
| Weight | 13 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 16.25 in. |
| Shipping Height | 9.13 in. |
| Shipping Length | 25 in. |
| Shipping Weight | 53 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 53 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 0.54 ft³ |
| Dimensional Weight | 5.6 lbs. |
| Total of Cubes | 0.54 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 5.6 lbs. |
Overview Electric Cooktop
| Nominal Height | 4.13" (10 cm) |
| Height of Cabinet | 4.13" (10 cm) |
| Nominal Width | 12.0" (30 cm) |
| Width | 11.25" (29 cm) |
| Nominal Depth | 20.0" (51 cm) |
| Depth | 20.0" (51 cm) |
| Cabinet | Stainless Steel |
| US Electrical Safety | ETL |
| Canadian Electrical Safety | ETL-C |
| Amps | 12.5 |
| Voltage/Frequency | 115 V AC/60 Hz |
| Weight | 13.0 lbs. (6 kg) |
| Parts & Labor Warranty | 1 Year |
| UPC | 761101089447 |
| Heating Type | Radiant |
| Surface | Stainless Steel |
| Element Type | Cast Iron |
| Number of Elements | 2 |
| Controls | Dial |
| Countertop Cutout Height | 5.0" (13 cm) |
| Countertop Cutout Width | 10.5" (27 cm) |
| Countertop Cutout Depth | 19.25" (49 cm) |
| Power Source | 115 |
| Element #1 Size | 6.0" (15 cm) |
| Element #1 Wattage | 500.0 |
| Element #2 Size | 8.0" (20 cm) |
| Element #2 Wattage | 900.0 |
| Power Cord Included | Yes |
You might also like these best sellers...
Where to Buy Summit Appliances in Illinois,Arizona, Indiana, WI.

Chicago Illinois
Shop Online










