12" Wide 115V 2-Burner Radiant Cooktop With Safety Shutoff - CRH2BT30115
12" Wide 115V 2-Burner Radiant Cooktop With Safety Shutoff
Model: CRH2BT30115















12" Wide 115V 2-Burner Radiant Cooktop With Safety Shutoff
Model: CRH2BT30115
Key Features
2-Burner Radiant Cooktop
Safety cut-off function
Safety First Cooktop series
30 minute automatic shutoff
Overflow protection
Ceramic glass surface
Child lock
Two heating elements
Description
Available from AM Direct Appliances INC, serving customers throughout Illinois,Arizona, Indiana, WI.
Features
2-Burner Radiant Cooktop
Smooth-top glass cooktop ideal for hotels, apartments, and other small kitchen spaces
Safety cut-off function
If the cooktop on/off switch is touched but no power level is selected within one minute, the cooktop automatically turns off
Safety First Cooktop series
Specially designed to ensure maximum guest safety with several protective features included
30 minute automatic shutoff
Burners will automatically turn off after 30 minutes of inactivity, helping to prevent unsupervised heating
Overflow protection
Power will automatically shut off if boiling liquid or a wet cloth touches the control panel, resuming after the controls are dried
Ceramic glass surface
Easy cleanup and elegant style on a smooth ceramic glass surface in a jet black finish
Child lock
Safety feature lets you lock the cooktop to prevent unsupervised changes
Two heating elements
Includes 2 1200W 5 1/5" burners to cover most cooking needs
Digital touch controls
Easy operation with a digital control panel that activates with a gentle touch, eliminating the concern of lost knobs in hotel settings
9 power levels
Select and adjust your heating levels at the touch of a button
Residual heat indicator lights
Control panel includes a residual heat indicator to warn users if the surface is still too hot to touch after use
ADA compliant design
Upfront controls meet ADA guidelines for easier accessibilty, ensuring users don't have to reach over a hot surface
Timer function
Allows you to program either burner to heat at a specified level for up to 30 minutes
Popular size
Just under 12" wide to fit common 10.4" W x 19.5" D counter cutouts
115V operation
Requires hardwired installation to 115V power supply or professional installation of a NEMA 5-20 plug
Extended warranty
3-year warranty for parts & labor
Specifications
Warranty
| Parts | 1 Year |
| Labor | 1 Year |
Overview
| Nominal Height | 2.0" (5 cm) |
| Height of Cabinet | 2.0" (5 cm) |
| Nominal Width | 12.0" (30 cm) |
| Width | 11.38" (29 cm) |
| Nominal Depth | 21.0" (53 cm) |
| Depth | 20.5" (52 cm) |
| Cabinet | Black |
| US Electrical Safety | ETL |
| Canadian Electrical Safety | ETL-C |
| Amps | 25.0 |
| Voltage/Frequency | 115 V AC/60 Hz |
| Weight | 10.0 lbs. (5 kg) |
| Parts & Labor Warranty | 3 Years |
| UPC | 761101103709 |
Electric Cooktop
| Heating Type | Radiant |
| Surface | Glass |
| Element Type | Glasstop |
| Number of Elements | 2 |
| Controls | Digital |
| Cooking Timer | Yes |
| Countertop Cutout Height | 4.0" (10 cm) |
| Countertop Cutout Width | 10.4" (26 cm) |
| Countertop Cutout Depth | 19.5" (50 cm) |
| Power Source | 115V |
| Element #1 Size | 5.5" (14 cm) |
| Element #1 Wattage | 1200.0 |
| Element #2 Size | 5.5" (14 cm) |
| Element #2 Wattage | 1200.0 |
| Power Cord Included | No |
| Auto Shutoff Time | 30 Minutes |
Dimensions & Weight
| Width | 11.38 in. |
| Height | 2 in. |
| Length | 20.5 in. |
| Weight | 10 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 16.38 in. |
| Shipping Height | 7 in. |
| Shipping Length | 25.5 in. |
| Shipping Weight | 50 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 50 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 0.27 ft³ |
| Dimensional Weight | 2.81 lbs. |
| Total of Cubes | 0.27 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 2.81 lbs. |
Overview Electric Cooktop
| Nominal Height | 2.0" (5 cm) |
| Height of Cabinet | 2.0" (5 cm) |
| Nominal Width | 12.0" (30 cm) |
| Width | 11.38" (29 cm) |
| Nominal Depth | 21.0" (53 cm) |
| Depth | 20.5" (52 cm) |
| Cabinet | Black |
| US Electrical Safety | ETL |
| Canadian Electrical Safety | ETL-C |
| Amps | 25.0 |
| Voltage/Frequency | 115 V AC/60 Hz |
| Weight | 10.0 lbs. (5 kg) |
| Parts & Labor Warranty | 3 Years |
| UPC | 761101103709 |
| Heating Type | Radiant |
| Surface | Glass |
| Element Type | Glasstop |
| Number of Elements | 2 |
| Controls | Digital |
| Cooking Timer | Yes |
| Countertop Cutout Height | 4.0" (10 cm) |
| Countertop Cutout Width | 10.4" (26 cm) |
| Countertop Cutout Depth | 19.5" (50 cm) |
| Power Source | 115V |
| Element #1 Size | 5.5" (14 cm) |
| Element #1 Wattage | 1200.0 |
| Element #2 Size | 5.5" (14 cm) |
| Element #2 Wattage | 1200.0 |
| Power Cord Included | No |
| Auto Shutoff Time | 30 Minutes |
You might also like these best sellers...
Where to Buy Summit Appliances in Illinois,Arizona, Indiana, WI.

Chicago Illinois
Shop Online










