24" Wide 230V 4-Burner Radiant Cooktop - CREK4B
Key Features
24" width
EuroKera surface
2 Standard burners
2 High output burners
Push-to-turn knobs
Indicator lights
ADA Compliant
220-240V operation
Available from AM Direct Appliances INC, serving customers throughout Illinois,Arizona, Indiana, WI.
Features
24" width
Designed to fit 22" W x 18.63" D cutouts
EuroKera surface
Smooth ceramic glass cooking surface in a sleek black finish
2 Standard burners
Front left and rear right burners are sized at 6" with 1200W of cooking power to meet most heating needs
2 High output burners
Front right and rear left burners are sized at 7" with 1800W of cooking power for larger pots and pans
Push-to-turn knobs
Controls require a gentle push to help prevent cooking accidents
Indicator lights
Each burner includes an indicator light to show when the unit is on
ADA Compliant
Front-located knobs meet ADA guidelines for accessibility
220-240V operation
Requires professional hardwired installation
Specifications
Warranty
| Parts | 1 Year |
| Labor | 1 Year |
Dimensions & Weight
| Width | 24 in. |
| Height | 3 in. |
| Length | 20.5 in. |
| Weight | 18 lbs. |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 0.85 ft³ |
| Dimensional Weight | 8.89 lbs. |
| Total of Cubes | 0.85 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 8.89 lbs. |
Overview Electric Cooktop
| Height of Cabinet | 3.0" (8 cm) |
| Width | 24.0" (61 cm) |
| Depth | 20.5" (52 cm) |
| Cabinet | Black |
| US Electrical Safety | UL |
| Canadian Electrical Safety | ULC |
| Amps | 25.0 |
| Voltage/Frequency | 230 V AC/60 Hz |
| Weight | 18.0 lbs. (8 kg) |
| Parts & Labor Warranty | 1 Year |
| UPC | 761101055510 |
| Heating Type | Radiant |
| Surface | Glass |
| Element Type | Glasstop |
| Number of Elements | 4 |
| Controls | Dial |
| Countertop Cutout Height | 3.5" (9 cm) |
| Countertop Cutout Width | 22.0" (56 cm) |
| Countertop Cutout Depth | 18.63" (47 cm) |
| Element #1 Size | 6.0" (15 cm) |
| Element #1 Wattage | 1200.0 |
| Element #2 Size | 7.5" (19 cm) |
| Element #2 Wattage | 1800.0 |
| Element #3 Size | 6.0" (15 cm) |
| Element #3 Wattage | 1200.0 |
| Element #4 Size | 7.5" (19 cm) |
| Element #4 Wattage | 1800.0 |
| Power Cord Included | No |
You might also like these best sellers...
Where to Buy Summit Appliances in Illinois,Arizona, Indiana, WI.

Chicago Illinois
Shop Online














