36" Wide 208-240V 5-Burner Radiant Cooktop - CR5B36TXW
36" Wide 208-240V 5-Burner Radiant Cooktop
Model: CR5B36TXW












36" Wide 208-240V 5-Burner Radiant Cooktop
Model: CR5B36TXW
Key Features
36" wide 5-burner radiant cooktop
Extra large 3000W burner
EuroKera glass surface
Large 2200W burner
2 Standard 1200W burners
Dual cooking zones
Warming zone
Digital touch controls
Description
Available from AM Direct Appliances INC, serving customers throughout Illinois,Arizona, Indiana, WI.
Features
36" wide 5-burner radiant cooktop
Designed to fit common 34 3/4" x 19 5/8" counter cutouts
Extra large 3000W burner
Rear right burner comes with a 9 3/4" diameter and powerful 3000W cooking power to handle large pots and help boil water with more speed
EuroKera glass surface
Easy cleanup and elegant style on a smooth ceramic glass surface in a clean white finish
Large 2200W burner
Left rear 2200W element is 9" in diameter to handle larger cooking vessels
2 Standard 1200W burners
Front left and front right burners are 6.5" in diameter to meet most cooking needs
Dual cooking zones
Rear burners include an inner 5 1/2" burner, allowing you to save energy when heating smaller cookware
Warming zone
Center 6 1/2" element operates at a low 100W to help keep cookware warm without overheating
Digital touch controls
Easy operation with a digital control panel and digital display conveniently centered upfront
9 power levels
Select and adjust your heating levels at the touch of a button
Timer
Allows you to program either burner to heat at a specified level for up to 99 minutes and either turn off when finished or display a countdown with an audible alert when the time is up
Residual heat indicator light
Indicator shows when the surface is still hot to touch
ADA compliant design
Upfront controls meet ADA guidelines for easier accessibilty
Child lock
Safety feature lets you lock the cooktop to prevent unsupervised heating
Safety cut-off function
If the cooktop on/off switch is touched but no power level is selected within one minute, the cooktop automatically turns off
Automatic shutoff
If a cooking zone is in use for over two hours with no changes to the control setting, the burner will automatically turn off to prevent unsupervised heating
208-240V operation
Requires professional hardwired installation (cord not included)
Certifications
ADA Compliant
Specifications
Overview
| Height of Cabinet | 2.13" (5 cm) |
| Width | 35.5" (90 cm) |
| Depth | 20.5" (52 cm) |
| Cabinet | White |
| US Electrical Safety | ETL |
| Canadian Electrical Safety | ETL-C |
| Amps | 30.0 |
| Voltage/Frequency | 240 V AC/60 Hz |
| Weight | 36.0 lbs. (16 kg) |
| Shipping Weight | 36.0 lbs. (16 kg) |
| Parts & Labor Warranty | 1 Year |
| UPC | 761101077581 |
Electric Cooktop
| Heating Type | Radiant |
| Surface | Glass |
| Element Type | Glasstop |
| Number of Elements | 5 |
| Controls | Digital |
| Cooking Timer | Yes |
| Countertop Cutout Height | 3.2" (8 cm) |
| Countertop Cutout Width | 34.75" (88 cm) |
| Countertop Cutout Depth | 19.63" (50 cm) |
| Element #1 Size | 6.5" (17 cm) |
| Element #1 Wattage | 1200.0 |
| Element #2 Size | 9.0" (23 cm) |
| Element #2 Wattage | 2200.0 |
| Element #3 Size | 6.5" (17 cm) |
| Element #3 Wattage | 100.0 |
| Element #4 Size | 9.75" (25 cm) |
| Element #4 Wattage | 3000.0 |
| Element #5 Size | 6.5" (17 cm) |
| Element #5 Wattage | 1200.0 |
| Power Cord Included | No |
Warranty
| Parts | 1 Year |
| Labor | 1 Year |
Dimensions & Weight
| Width | 35.5 in. |
| Height | 2.13 in. |
| Length | 20.5 in. |
| Weight | 36 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 40.5 in. |
| Shipping Height | 7.13 in. |
| Shipping Length | 25.5 in. |
| Shipping Weight | 36 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 36 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 0.9 ft³ |
| Dimensional Weight | 9.34 lbs. |
| Total of Cubes | 0.9 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 9.34 lbs. |
Overview Electric Cooktop
| Nominal Height | 2.13" (5 cm) |
| Height of Cabinet | 2.13" (5 cm) |
| Nominal Width | 36.0" (91 cm) |
| Width | 35.5" (90 cm) |
| Nominal Depth | 21.0" (53 cm) |
| Depth | 20.5" (52 cm) |
| Cabinet | White |
| US Electrical Safety | ETL |
| Canadian Electrical Safety | ETL-C |
| Amps | 30.0 |
| Voltage/Frequency | 240 V AC/60 Hz |
| Weight | 36.0 lbs. (16 kg) |
| Parts & Labor Warranty | 1 Year |
| UPC | 761101077581 |
| Heating Type | Radiant |
| Surface | Glass |
| Element Type | Glasstop |
| Number of Elements | 5 |
| Controls | Digital |
| Cooking Timer | Yes |
| Countertop Cutout Height | 3.2" (8 cm) |
| Countertop Cutout Width | 34.75" (88 cm) |
| Countertop Cutout Depth | 19.63" (50 cm) |
| Element #1 Size | 6.5" (17 cm) |
| Element #1 Wattage | 1200.0 |
| Element #2 Size | 9.0" (23 cm) |
| Element #2 Wattage | 2200.0 |
| Element #3 Size | 6.5" (17 cm) |
| Element #3 Wattage | 100.0 |
| Element #4 Size | 9.75" (25 cm) |
| Element #4 Wattage | 3000.0 |
| Element #5 Size | 6.5" (17 cm) |
| Element #5 Wattage | 1200.0 |
| Power Cord Included | No |
You might also like these best sellers...
Where to Buy Summit Appliances in Illinois,Arizona, Indiana, WI.

Chicago Illinois
Shop Online










