24" Wide 240V 4-Burner Coil Cooktop - CR4SS24
24" Wide 240V 4-Burner Coil Cooktop
Model: CR4SS24








24" Wide 240V 4-Burner Coil Cooktop
Model: CR4SS24
Key Features
Stainless steel finish
2 1800W elements
2 1200W elements
Upfront controls
Black matte finish on knobs
Removable chrome drip bowls
ADA compliant design
Push-to-turn controls
Description
Available from AM Direct Appliances INC, serving customers throughout Illinois,Arizona, Indiana, WI.
Features
Stainless steel finish
Surface is made from stainless steel for an attractive and easy to clean look
2 1800W elements
8" elements located in the rear to accommodate large pots and pans
2 1200W elements
Front elements features a 6" diameter to handle most standard cooking applications
Upfront controls
Easily accessible controls allow you to adjust your cooking without reaching over burners
Black matte finish on knobs
Attractive style offers a modern complement to the brushed stainless steel cooktop finish
Removable chrome drip bowls
Drip pans help to contain spills and can be removed for easy cleaning
ADA compliant design
Upfront controls and easy-to-operate knobs offer easier accessibility
Push-to-turn controls
Prevents accidents by requiring a small amount of force to turn on cooktop heat
Indicator lights
Individual lights for each burner allow you to easily see which zone is in use for added safety when cooking
Fits popular cutout size
Designed for built-in installation in 22.5" x 18.5" cutouts
230V operation
Professional installation required
Certifications
ADA Compliant
Specifications
Overview
| Height of Cabinet | 2.56" (7 cm) |
| Width | 23.5" (60 cm) |
| Depth | 20.0" (51 cm) |
| Cabinet | Stainless Steel |
| US Electrical Safety | ETL |
| Canadian Electrical Safety | ETL-C |
| Amps | 20.0 |
| Voltage/Frequency | 240 V AC/60 Hz |
| Weight | 18.0 lbs. (8 kg) |
| Shipping Weight | 25.0 lbs. (11 kg) |
| Parts & Labor Warranty | 1 Year |
| UPC | 761101066141 |
Electric Cooktop
| Heating Type | Radiant |
| Surface | Stainless Steel |
| Element Type | Coils |
| Number of Elements | 4 |
| Controls | Dial |
| Countertop Cutout Width | 22.5" (57 cm) |
| Countertop Cutout Depth | 18.5" (47 cm) |
| Element #1 Size | 6.0" (15 cm) |
| Element #1 Wattage | 1200.0 |
| Element #2 Size | 8.0" (20 cm) |
| Element #2 Wattage | 1800.0 |
| Element #3 Size | 8.0" (20 cm) |
| Element #3 Wattage | 1800.0 |
| Element #4 Size | 6.0" (15 cm) |
| Element #4 Wattage | 1200.0 |
| Power Cord Included | No |
Warranty
| Parts | 1 Year |
| Labor | 1 Year |
Dimensions & Weight
| Width | 23.5 in. |
| Height | 2.56 in. |
| Length | 20 in. |
| Weight | 18 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 28.5 in. |
| Shipping Height | 7.56 in. |
| Shipping Length | 25 in. |
| Shipping Weight | 25 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 25 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 0.7 ft³ |
| Dimensional Weight | 7.25 lbs. |
| Total of Cubes | 0.7 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 7.25 lbs. |
Overview Electric Cooktop
| Nominal Height | 2.56" (7 cm) |
| Height of Cabinet | 2.56" (7 cm) |
| Nominal Width | 24.0" (61 cm) |
| Width | 23.5" (60 cm) |
| Nominal Depth | 20.0" (51 cm) |
| Depth | 20.0" (51 cm) |
| Cabinet | Stainless Steel |
| US Electrical Safety | ETL |
| Canadian Electrical Safety | ETL-C |
| Amps | 20.0 |
| Voltage/Frequency | 240 V AC/60 Hz |
| Weight | 18.0 lbs. (8 kg) |
| Parts & Labor Warranty | 1 Year |
| UPC | 761101066141 |
| Heating Type | Radiant |
| Surface | Stainless Steel |
| Element Type | Coils |
| Number of Elements | 4 |
| Controls | Dial |
| Countertop Cutout Width | 22.5" (57 cm) |
| Countertop Cutout Depth | 18.5" (47 cm) |
| Element #1 Size | 6.0" (15 cm) |
| Element #1 Wattage | 1200.0 |
| Element #2 Size | 8.0" (20 cm) |
| Element #2 Wattage | 1800.0 |
| Element #3 Size | 8.0" (20 cm) |
| Element #3 Wattage | 1800.0 |
| Element #4 Size | 6.0" (15 cm) |
| Element #4 Wattage | 1200.0 |
| Power Cord Included | No |
You might also like these best sellers...
Where to Buy Summit Appliances in Illinois,Arizona, Indiana, WI.

Chicago Illinois
Shop Online










