24" Wide 230V 4-Burner Radiant Cooktop - CR425BL
24" Wide 230V 4-Burner Radiant Cooktop
Model: CR425BL








24" Wide 230V 4-Burner Radiant Cooktop
Model: CR425BL
Key Features
Schott Ceran surface
24" width
Standard burners
High output burner
Indicator lights
Stainless steel trim
E.G.O. burners
230V operation
Description
Available from AM Direct Appliances INC, serving customers throughout Illinois,Arizona, Indiana, WI.
Features
Schott Ceran surface
Smooth ceramic glass cooking surface in a sleek black finish
24" width
Designed to fit 22.13" W x 18.63" D cutouts
Standard burners
Three 6.5" 1200W burners meet most heating needs
High output burner
Rear left burner features an 8" diameter for 1800W of cooking power, ideal for larger cooking vessels
Indicator lights
Each burner includes an indicator light to show when the unit is on
Stainless steel trim
Stainless steel border adds an extra touch of style
E.G.O. burners
Considered by many to be the industry's best cooking technology
230V operation
Requires professional hardwired installation to 230V power supply
Push-to-turn knobs
Controls require a gentle push to help prevent cooking accidents
Specifications
Warranty
| Parts | Year |
| Labor | Year |
Dimensions & Weight
| Width | 24 in. |
| Height | 3.13 in. |
| Length | 20.5 in. |
| Weight | 30 lbs. |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 0.89 ft³ |
| Dimensional Weight | 9.28 lbs. |
| Total of Cubes | 0.89 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 9.28 lbs. |
Overview Electric Cooktop
| Height of Cabinet | 3.13" (8 cm) |
| Width | 24.0" (61 cm) |
| Depth | 20.5" (52 cm) |
| Cabinet | Black |
| US Electrical Safety | ETL |
| Canadian Electrical Safety | ETL-C |
| Amps | 21.0 |
| Voltage/Frequency | 230 V AC/60 Hz |
| Weight | 30.0 lbs. (14 kg) |
| Parts & Labor Warranty | 1 Year |
| UPC | 761101059440 |
| Heating Type | Radiant |
| Surface | Glass |
| Element Type | Glasstop |
| Number of Elements | 4 |
| Controls | Dial |
| Countertop Cutout Height | 3.5" (9 cm) |
| Countertop Cutout Width | 22.13" (56 cm) |
| Countertop Cutout Depth | 18.63" (47 cm) |
| Element #1 Size | 8.0" (20 cm) |
| Element #1 Wattage | 1800.0 |
| Element #2 Size | 6.5" (17 cm) |
| Element #2 Wattage | 1200.0 |
| Element #3 Size | 6.5" (17 cm) |
| Element #3 Wattage | 1200.0 |
| Element #4 Size | 6.5" (17 cm) |
| Element #4 Wattage | 1200.0 |
| Power Cord Included | No |
You might also like these best sellers...
Where to Buy Summit Appliances in Illinois,Arizona, Indiana, WI.

Chicago Illinois
Shop Online









