$535.00
21" Wide 115V 2-Burner Radiant Cooktop - CR2B121
$535.00
Key Features
Fits popular cutout size
Versatile placement
Smooth black ceramic surface
Push-to-turn knobs
Residual heat indicator
Indicator lights
Two heating elements
115V operation
Description
Available from AM Direct Appliances INC, serving customers throughout Illinois,Arizona, Indiana, WI.
Features
Fits popular cutout size
Designed for built-in installation in 20" x 16" cutouts
Versatile placement
Specially designed to be mounted portrait or landscape style with controls being easy to read and manage in either direction
Smooth black ceramic surface
Easy cleanup and elegant style on a smooth ceramic glass surface
Push-to-turn knobs
Prevents accidents by requiring a small amount of force to turn on cooktop heat
Residual heat indicator
Indicator will illuminate to warn if some part of the glass surface is too hot to touch
Indicator lights
Operating indicators light up to show which burner is in use
Two heating elements
One 900W 7" burner and one 500W 5 1/2" burner in smooth ceramic glass
115V operation
Designed to work with standard 115V/60Hz electrical supplies with proper grounding
Cord included
Pre-installed cord with a 115V NEMA 5-15P 3-pronged plug for easier setup
ADA compliant design
Upfront controls and easy-to-operate knobs offer easier accessibility
2-Burner Electric Cooktop
115V coil cooktop designed to fit popular 20" x 16" cutouts in hotels and other smaller kitchen spaces
Specifications
Warranty
| Parts | 1 Year |
| Labor | 1 Year |
Dimensions & Weight
| Width | 21.25 in. |
| Height | 3.25 in. |
| Length | 18 in. |
| Weight | 18 lbs. |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 0.72 ft³ |
| Dimensional Weight | 7.49 lbs. |
| Total of Cubes | 0.72 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 7.49 lbs. |
Overview Electric Cooktop
| Nominal Height | 3.25" (8 cm) |
| Height of Cabinet | 3.25" (8 cm) |
| Nominal Width | 22.0" (56 cm) |
| Width | 21.25" (54 cm) |
| Nominal Depth | 18.0" (46 cm) |
| Depth | 18.0" (46 cm) |
| Cabinet | Black |
| US Electrical Safety | ETL |
| Canadian Electrical Safety | ETL-C |
| Amps | 20.0 |
| Voltage/Frequency | 115 V AC/60 Hz |
| Weight | 18.0 lbs. (8 kg) |
| Parts & Labor Warranty | 1 Year |
| UPC | 761101050461 |
| Heating Type | Radiant |
| Surface | Glass |
| Element Type | Glasstop |
| Number of Elements | 2 |
| Controls | Dial |
| Countertop Cutout Height | 3.0" (8 cm) |
| Countertop Cutout Width | 20.0" (51 cm) |
| Countertop Cutout Depth | 16.0" (41 cm) |
| Element #1 Size | 5.5" (14 cm) |
| Element #1 Wattage | 500.0 |
| Element #2 Size | 7.0" (18 cm) |
| Element #2 Wattage | 900.0 |
| Power Cord Included | Yes |
You might also like these best sellers...
Where to Buy Summit Appliances in Illinois,Arizona, Indiana, WI.

Chicago Illinois
Shop Online














