12" Wide 220-240V 2-Burner Radiant Cooktop - CR2220WHE
This product has been discontinued by the manufacture and is no longer available.
12" Wide 220-240V 2-Burner Radiant Cooktop
Model: CR2220WHE

This product has been discontinued by the manufacture and is no longer available.
12" Wide 220-240V 2-Burner Radiant Cooktop
Model: CR2220WHE
Description
Summit's selection of European radiant cooktops brings reliable heating to a variety of slimmer living spaces, from hotel suites to apartment kitchens. Model CR2220WHE is a 2-burner 220V radiant cooktop sized just under 12" wide to fit common 10 3/4" W x 19" D counter cutouts. This unit does not ship with a power cord and must be hard-wired by a professional. It features a durable surface made from EuroKera glass in a clean white finish. Two 1200W radiant elements in a 6" diameter cover most cooking needs. The push-to-turn knobs are located upfront to comply with ADA guidelines for easier accessibility, with a silver finish to add a modern touch. A residual heat indicator light shows if the surface is still hot to touch. With its easy fitting size and lasting durability, the CR2220WHE is the perfect cooktop for small homes, apartments, tiny houses, and other smaller kitchen spaces. For the same unit in a black finish, see the CR2220B. Additional choices are available for 115V connections, as well as in other burner configurations. Browse the full Summit cooking line to find your perfect fit. NOTE: This unit is a direct replacement to the CR2220WH.
Read MoreAvailable from AM Direct Appliances INC, serving customers throughout Illinois,Arizona, Indiana, WI.
Specifications
Specifications
Overview Electric Cooktop
| Nominal Height | 4.38" (11 cm) |
| Height of Cabinet | 4.38" (11 cm) |
| Nominal Width | 12.0" (30 cm) |
| Width | 11.88" (30 cm) |
| Nominal Depth | 20.0" (51 cm) |
| Depth | 19.75" (50 cm) |
| Cabinet | White |
| US Electrical Safety | UL |
| Canadian Electrical Safety | ULC |
| Amps | 10.0 |
| Voltage/Frequency | 230 V AC/60 Hz |
| Weight | 14.0 lbs. (6 kg) |
| Parts & Labor Warranty | 1 Year |
| UPC | 761101080772 |
| Heating Type | Radiant |
| Surface | Glass |
| Element Type | Glasstop |
| Number of Elements | 2 |
| Controls | Dial |
| Countertop Cutout Height | 5.0" (13 cm) |
| Countertop Cutout Width | 10.75" (27 cm) |
| Countertop Cutout Depth | 19.0" (48 cm) |
| Power Source | 230V |
| Element #1 Size | 6.0" (15 cm) |
| Element #1 Wattage | 1200.0 |
| Element #2 Size | 6.0" (15 cm) |
| Element #2 Wattage | 1200.0 |
| Power Cord Included | No |
You might also like these best sellers...
Where to Buy Summit Appliances in Illinois,Arizona, Indiana, WI.

Chicago Illinois
Shop Online
amdirectappliances.com









