$375.00
12" Wide 115V 2-Burner Coil Cooktop - CCE211WH
$375.00
Key Features
115V operation
Made in the USA
Power cord included
Recessed top
8" rear element
Porcelain surface
White exterior
6" front element
Description
Available from AM Direct Appliances INC, serving customers throughout Illinois,Arizona, Indiana, WI.
Features
115V operation
Designed for use with 20 amp circuits
Made in the USA
Designed and constructed domestically
Power cord included
Pre-installed 115V 3-pronged cord for easier setup
Recessed top
Curved design helps to contain spills on the surface
8" rear element
Larger element is ideal for heating wider pots and pans
Porcelain surface
Scratch-resistant design for lasting durability
White exterior
Classic design in a clean white finish to match any kitchen
6" front element
Standard burner accommodates most heating needs
Push-to-turn controls
Knobs require a small amount of force for added safety
Indicator lights
Upfront lights illuminate to show which burners are in use
ADA compliant design
Upfront controls and easy-to-operate knobs offer easier accessibility that complies with the Americans for Disabilities Act (ADA) guidelines
Fits popular cutout size
Designed for 11 1/8" W x 19 1/8" D cutouts for an easy fit in smaller kitchens
Coil elements
Traditional design offers reliable heating and strong durability for everyday use
Safety elements with low wattage outputs
Complies with the latest UL safety standards, the elements operate at lower wattage for slower but steadier heating that will not cycle off
Chrome drip bowls
Each coil element includes a removable chrome pan to catch spills for easier cleanup
Specifications
Warranty
| Parts | 1 Year |
| Labor | 1 Year |
Dimensions & Weight
| Width | 12 in. |
| Height | 3.25 in. |
| Length | 19.75 in. |
| Weight | 14 lbs. |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 0.45 ft³ |
| Dimensional Weight | 4.64 lbs. |
| Total of Cubes | 0.45 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 4.64 lbs. |
Overview Electric Cooktop
| Nominal Height | 3.25" (8 cm) |
| Height of Cabinet | 3.25" (8 cm) |
| Nominal Width | 12.0" (30 cm) |
| Width | 12.0" (30 cm) |
| Nominal Depth | 20.0" (51 cm) |
| Depth | 19.75" (50 cm) |
| Cabinet | White |
| US Electrical Safety | ETL |
| Canadian Electrical Safety | ETL-C |
| Amps | 12.5 |
| Voltage/Frequency | 115 V AC/60 Hz |
| Weight | 14.0 lbs. (6 kg) |
| Parts & Labor Warranty | 1 Year |
| UPC | 761101060774 |
| Heating Type | Radiant |
| Surface | Porcelain |
| Element Type | Coils |
| Number of Elements | 2 |
| Controls | Dial |
| Countertop Cutout Height | 5.0" (13 cm) |
| Countertop Cutout Width | 11.13" (28 cm) |
| Countertop Cutout Depth | 19.13" (49 cm) |
| Power Source | 115V |
| Element #1 Size | 6.0" (15 cm) |
| Element #1 Wattage | 600.0 |
| Element #2 Size | 8.0" (20 cm) |
| Element #2 Wattage | 900.0 |
| Power Cord Included | Yes |
You might also like these best sellers...
Where to Buy Summit Appliances in Illinois,Arizona, Indiana, WI.

Chicago Illinois
Shop Online














