Ventilation Charcoal Air Filter - 5304482232
Key Features
Captures & Keeps Odors Away
Kit Includes 2 charcoal filters.
Long Lasting Freshness for 6 months
Easy Install
Description
Available from AM Direct Appliances INC, serving customers throughout Illinois,Arizona, Indiana, WI.
Features
Captures & Keeps Odors Away
Range Hood Charcoal filter absorbs odors during cooking on range.
Kit Includes 2 charcoal filters.
Long Lasting Freshness for 6 months
Saves you time on monthly replacements and helps recirculate air from the range exhaust fan. Replace filter every 6 months.
Easy Install
Follow the instructions in your owner's manual to replace the charcoal air filter.
Specifications
Product Details
| Height | 8" |
| Width | 9 3/10" |
| Depth | 9 3/10" |
| Genuine Replacement Part | Yes |
| Item Package Quantity | 1 |
| Recommended Change Frequency | 3 - 6 Months |
| ANSI Certified | No |
| cUL Listed | No |
| EPA Registered | No |
| NSF Certified | No |
| UL Listed | No |
| Retail Packaging Height | 8" |
| Retail Packaging Width | 9 3/10" |
| Retail Packaging Depth | 9 3/10" |
| Volume | 0.4 Cu. Ft. |
| Country of Origin | P. R. Of China |
| Filter Type | Air Filter |
| Lighting Type | None |
| Material | Carbon Filter Media |
| PFAS | No |
| Prop 65 Label | No |
| Care Instructions | Charcoal filters: • If the model is not vented to the outside, the air will be recirculated through disposable charcoal filters that help remove smoke and odors. • The charcoal filters cannot |
| Dishwasher Safe | No |
| Gas Compatible | No |
| Induction Cooktop Compatible | No |
| Microwave Safe | No |
| Oven Safe | No |
| Radiant Electric Compatible | No |
| Wi-Fi Enabled | No |
You might also like these best sellers...
Where to Buy Frigidaire Appliances in Illinois,Arizona, Indiana, WI.

Chicago Illinois
Shop Online











