24" Wide Beverage Center - SCR600BGL
24" Wide Beverage Center
Model: SCR600BGL






24" Wide Beverage Center
Model: SCR600BGL
Key Features
Slim counter height dimensions
Factory installed lock
Commercially approved
White interior finish
Double pane tempered glass door
Automatic defrost
Internal fan
Adjustable glass shelves
Description
Available from AM Direct Appliances INC, serving customers throughout Illinois,Arizona, Indiana, WI.
Features
Slim counter height dimensions
24" footprint allows versatile placement
Factory installed lock
Keyed lock conveniently located towards the top of the door for added security (2 keys included)
Commercially approved
ETL-S listed to ANSI-NSF Standard 7 for use in commercial establishments
White interior finish
Interior offers more visibility with a brighter look
Double pane tempered glass door
Heat resistant design provides clear view to promote impulse buys
Automatic defrost
Reduced user maintenance with automatic defrost
Internal fan
Fan-forced cooling helps to maintain a more evenly cooled interior
Adjustable glass shelves
Rearrange refrigerator space to accommodate all sizes or remove shelves for simple cleanup
Half-sized wire shelf
Sits on top of the compressor and features wire slots ideal for holding bottles on their sides
Interior light on rocker switch
Turn the light on when you need it and off when you're done with a convenient rocker switch
One piece interior liner
Enjoy easy clean-up with a seamless liner that won't hold a mess in hidden crevices
Hidden evaporator
SUMMIT's original "hidden" evaporator is concealed in the wall for easier cleaning and more efficient cooling
Adjustable thermostat
Dial thermostat for easy and intuitive temperature management
Reversible door
User-reversible door swing offers more flexibility
Fully finished black cabinet
Allows the unit to be used freestanding
100% CFC free
Environmentally friendly design without ozone-damaging chemicals
CARB Compliant
Environmentally friendly hydrocarbon-based refrigerant for a greener footprint that meets current CARB regulations
Specifications
Warranty
| Parts | 1 Year |
| Labor | 1 Year |
Dimensions & Weight
| Width | 23.63 in. |
| Height | 33.5 in. |
| Length | 23.5 in. |
| Weight | 100 lbs. |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 10.77 ft³ |
| Dimensional Weight | 133.83 lbs. |
| Total of Cubes | 10.77 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 133.83 lbs. |
Overview Refrigerator Features Dimensions
| Nominal Height | 34.0" (86 cm) |
| Height of Cabinet | 33.5" (85 cm) |
| Nominal Width | 24.0" (61 cm) |
| Width | 23.63" (60 cm) |
| Nominal Depth | 24.0" (61 cm) |
| Depth | 23.5" (60 cm) |
| Depth with Handle | 25.88" (66 cm) |
| Depth with door at 90° | 46.0" (117 cm) |
| Capacity | 5.5 cu.ft. (156 L) |
| Defrost Type | Automatic |
| Door | Glass |
| Cabinet | Black |
| US Electrical Safety | UL |
| Canadian Electrical Safety | ULC |
| Sanitation | ETL-S |
| Amps | 1.8 |
| Voltage/Frequency | 115 V AC/60 Hz |
| Weight | 100.0 lbs. (45 kg) |
| Parts & Labor Warranty | 1 Year |
| Compressor Warranty | 5 Years |
| UPC | 761101055596 |
| Door Swing | RHD |
| Reversible | Yes |
| Shelf Type | Glass |
| Shelf Qty | 4 |
| Adjustable Shelves | Yes |
| Thermostat Type | Dial |
| Fan Type | Interior |
| Refrigerant Type | R600a |
| Refrigerant Amount | 0.67oz. |
| High Side PSI | 124.0 |
| Low Side PSI | 30.0 |
| Level Legs Qty | 2 |
| Condensor Location | Rear of Unit |
| Interior Light | Yes |
| Sound Level | 33.5 dB |
| Interior Height | 26.0" (66 cm) |
| Interior Width | 20.75" (53 cm) |
| Interior Depth | 17.5" (44 cm) |
| Compressor Step Height | 6.0" (15 cm) |
| Compressor Step Width | 20.75" (53 cm) |
| Compressor Step Depth | 5.0" (13 cm) |
You might also like these best sellers...
Where to Buy Summit Appliances in Illinois,Arizona, Indiana, WI.

Chicago Illinois
Shop Online










