24" Wide Break Room Refrigerator-Freezer - BKRF661
24" Wide Break Room Refrigerator-Freezer
Model: BKRF661








24" Wide Break Room Refrigerator-Freezer
Model: BKRF661
Key Features
NIST calibrated thermometer
Slim counter height dimensions
Cycle defrost
High/low temperature alarm
Fruit and vegetable crisper
Dual evaporator cooling
Door storage
Adjustable glass shelves
Description
Available from AM Direct Appliances INC, serving customers throughout Illinois,Arizona, Indiana, WI.
Features
NIST calibrated thermometer
Thermometer provides an external readout of the current and high/low refrigerator temperature to the nearest tenth of a degree
Slim counter height dimensions
Ideal 24" footprint offers full 5.1 cu.ft. storage capacity in a slim fit
Cycle defrost
This system utilizes user-friendly automatic defrost operation in the fresh food section and efficient manual defrost operation in the freezer compartment
High/low temperature alarm
Audible alarm sounds if the refrigerator interior temperature rises or falls out of set range
Fruit and vegetable crisper
Get the longest life and best taste out of produce by storing it in a convenient slide drawer
Dual evaporator cooling
Our unique and efficient design separately cools the refrigerator while maintaining a lower temperature in the freezer compartment by utilizing two evaporators
Door storage
Store tall bottles and condiments right on the door for convenient access
Adjustable glass shelves
Rearrange your refrigerator space to accommodate all shapes and sizes or remove shelves for a simple clean-up
Interior light
Automatically illuminates when you open the door
Hidden evaporator
Cold wall design with hidden evaporator creates a seamless, easy to clean interior
Adjustable thermostat
Dial thermostat located inside for easy temperature management
Reversible door
User-reversible door swing for added flexibility
Fully finished cabinet
Allows the unit to be used freestanding
100% CFC free
Environmentally friendly design without ozone-damaging chemicals
CARB Compliant
Environmentally friendly hydrocarbon-based refrigerant for a greener footprint that meets current CARB regulations
Specifications
Dimensions & Weight
| Width | 23.63 in. |
| Height | 32.63 in. |
| Length | 23 in. |
| Weight | 100 lbs. |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 10.26 ft³ |
| Dimensional Weight | 127.58 lbs. |
| Total of Cubes | 10.26 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 127.58 lbs. |
Overview Refrigerator-Freezer
| Nominal Height | 33.0" (84 cm) |
| Height of Cabinet | 32.63" (83 cm) |
| Nominal Width | 24.0" (61 cm) |
| Width | 23.63" (60 cm) |
| Nominal Depth | 23.0" (58 cm) |
| Depth | 23.0" (58 cm) |
| Depth with Handle | 24.63" (63 cm) |
| Depth with door at 90° | 45.38" (115 cm) |
| Capacity | 5.1 cu.ft. (144 L) |
| Defrost Type | Cycle |
| Door | White |
| Cabinet | White |
| US Electrical Safety | UL |
| Canadian Electrical Safety | ULC |
| Energy Usage/Year | 365.0kWh/year |
| Amps | 1.2 |
| Voltage/Frequency | 115 V AC/60 Hz |
| Weight | 100.0 lbs. (45 kg) |
| Parts & Labor Warranty | 1 Year |
| Compressor Warranty | 5 Years |
| UPC | 761101061351 |
| Door Swing | RHD |
| Reversible | Yes |
| Adjustable Shelves | Yes |
| Crisper Qty | 1 |
| Crisper Finish | Transparent |
| Crisper Cover | Glass |
| Interior Light | Yes |
| Refrigerator - Interior Height | 18.0" (46 cm) |
| Refrigerator - Interior Width | 21.0" (53 cm) |
| Refrigerator - Interior Depth | 18.0" (46 cm) |
| Refrigerator - Capacity | 4.5 cu.ft |
| Refrigerator - Shelf Type | Glass |
| Refrigerator - Shelf Qty | 2 |
| Refrigerator - Full Door Shelves | 3 |
| Freezer - Interior Height | 5.25" (13 cm) |
| Freezer - Interior Width | 19.0" (48 cm) |
| Freezer - Interior Depth | 11.5" (29 cm) |
| Freezer - Capacity | 0.6 cu.ft |
| Thermostat Type | Dial |
| Refrigerant Type | R600a |
| Refrigerant Amount | 0.92 oz. |
| Level Legs | 2 |
| Compressor Step Height | 5.5" (14 cm) |
| Compressor Step Width | 21.0" (53 cm) |
| Compressor Step Depth | 6.0" (15 cm) |
You might also like these best sellers...
Where to Buy Summit Appliances in Illinois,Arizona, Indiana, WI.

Chicago Illinois
Shop Online










