$2,050.00
12 lb. Drain-Free Outdoor Icemaker - BIM24OS
$2,050.00
Key Features
U.L. approved for outdoor use
Ground Fault Circuit Interrupter
Complete 304 grade stainless steel construction
Professional towel bar handle
Built-in capable
Fully finished cabinet
Sealed back
100% CFC free
Available from AM Direct Appliances INC, serving customers throughout Illinois,Arizona, Indiana, WI.
Features
U.L. approved for outdoor use
Weatherproof design rated safe for outdoor operation
Ground Fault Circuit Interrupter
Our integrated GFCI exceeds U.L. requirements for safety by protecting your unit from shocks and circuit breaks
Complete 304 grade stainless steel construction
Durable exterior with lasting elegance
Professional towel bar handle
A curved stainless steel handle provides generous room for a comfortable grip
Built-in capable
Make the best use of space by installing your appliance under the counter and flush with other cabinets
Fully finished cabinet
Allows the icemaker to be used freestanding
Sealed back
No exposed electrical components
100% CFC free
Environmentally friendly design without ozone-damaging chemicals
Storage base options
Bases available to raise unit height; Base 32 brings BIM24OS to ADA compliant counter height, Base 34 raises it to fit under standard counters
Insulated storage bin
Ice maintains solid crescent shape longer in cold storage bin
Specifications
Warranty
| Parts | 1 Year |
| Labor | 1 Year |
Dimensions & Weight
| Width | 15.13 in. |
| Height | 24.88 in. |
| Length | 20.63 in. |
| Weight | 95 lbs. |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 4.49 ft³ |
| Dimensional Weight | 55.87 lbs. |
| Total of Cubes | 4.49 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 55.87 lbs. |
Overview Icemaker
| Height of Cabinet | 24.88" (63 cm) |
| Height to Hinge Cap | 25.25" (64 cm) |
| Width | 15.13" (38 cm) |
| Depth | 20.63" (52 cm) |
| Depth with Handle | 23.13" (59 cm) |
| Depth with door at 90° | 34.25" (87 cm) |
| Capacity | 1.0 cu.ft. (28 L) |
| Defrost Type | Manual |
| Door | Stainless Steel |
| Cabinet | Stainless Steel |
| US Electrical Safety | UL |
| Canadian Electrical Safety | ULC |
| Amps | 1.5 |
| Voltage/Frequency | 115 V AC/60 Hz |
| Weight | 95.0 lbs. (43 kg) |
| Parts & Labor Warranty | 1 Year |
| Compressor Warranty | 5 Years |
| UPC | 761101001036 |
| Door Swing | RHD |
| Reversible | No |
| Daily Ice Production | 12.0 lbs. (5 kg) |
| Ice Storage Capacity | 12.0 lbs. (5 kg) |
| Ice Shape | Crescent |
| Number of Ice Cube Sizes | 1 |
| Refrigerant Type | R600a |
| Refrigerant Amount | 0.63 oz. |
| High Side PSI | 250.0 |
| Low Side PSI | 110.0 |
| Interior Height | 11.75" (30 cm) |
| Interior Width | 10.0" (25 cm) |
| Interior Depth | 13.0" (33 cm) |
| Level Legs | 2 |
You might also like these best sellers...
Where to Buy Summit Appliances in Illinois,Arizona, Indiana, WI.

Chicago Illinois
Shop Online











