$389.97
Was$599.95Save $209.98 (35%)
Bliss Wall Mount Bath Faucet In Gun Metal - BLSBFWGM
$389.97
Was$599.95Save $209.98 (35%)
Key Features
Durable construction
Unmatched Style
High-quality Designs
Water-efficient Aerator
Description
Available from AM Direct Appliances INC, serving customers throughout Illinois,Arizona, Indiana, WI.
Features
Durable construction
ZLINE faucets are built with solid brass housing, German cartridges, and tested over 3 times the required amount for quality assurance
Unmatched Style
Match the style of your bathroom with ease with multiple design options
High-quality Designs
Match the style of your bathroom with ease with multiple design options
Water-efficient Aerator
ZLINE bath faucets use a water-efficient design that helps you reduce the amount of water you use
Specifications
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 24.25 Inch |
| Shipping Height | 7 Inch |
| Shipping Length | 12.5 Inch |
| Shipping Weight | 42.6 lbs |
| Total of Shipping Weight | 42.6 lbs |
| Source | Calculation |
Dimensions & Weight
| Width | 19.25 Inch |
| Height | 2 Inch |
| Depth | 7.5 Inch |
| Weight | 2.6 lbs |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 0.17 ft³ |
| Dimensional Weight | 1.74 Ibs |
| Total of Cubes | 0.17 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 1.74 Ibs |
Dimensions
| Dimensions: | 19.25 in. W x 7.5 in. D x 2 in. H |
| Product Depth (in.): | 7.50 |
| Product Width (in.): | 19.25 |
| Product Height (in.): | 2.00 |
Details
| Appliance Category: | Wall Mount Faucet |
| Color/ Finish Family: | Gun Metal |
| Flow Rate: | 1.5 GPM |
| Faucet Hole Fit: | 3 |
| Faucet Type: | Wall Mount |
| Mount Location: | Wall mount |
| Number of Faucet Handles: | 2 |
| Connection Size: | 1/2-14PNT |
| Pullout Spray Wand (Yes/No): | N |
| Product Weight (lb.): | 2.60 |
Warranties & Certifications
| Certifications and Listings: | UPC Listed, CUPC Listed, NSF 61 |
You might also like these best sellers...
Where to Buy ZLINE Appliances in Illinois,Arizona, Indiana, WI.

Chicago Illinois
Shop Online













