12,000 BTU 230V/208V Heat Pump PTAC - MP12EMC32
Key Features
Features an energy-efficient sealed system design to help you save on operating costs.
You can easily adjust the unit's settings with the push of a button.
In the event of power loss, this AC automatically returns to normal operation once power resumes.
Available from AM Direct Appliances INC, serving customers throughout Illinois,Arizona, Indiana, WI.
Features
Features an energy-efficient sealed system design to help you save on operating costs.
You can easily adjust the unit's settings with the push of a button.
In the event of power loss, this AC automatically returns to normal operation once power resumes.
Specifications
Product Details
| Product Height | 16" |
| UPC | 8-17986025541 |
| Capacity | 12,000 / 11,800 |
| Availability | Special Order |
| Ship Weight | 116.8 |
| Product Width | 42" |
| Product Weight | 108 lbs |
| Ship box Width | 44.5" |
| Price | $959 |
| Ship box Height | 19.3" |
| Amps | 30 Amps |
| Warranty | 2 Year Limited Warranty Parts & Labor, 5 Year limited Compressor Warranty |
| Capacity | 12,000 BTU |
| Ship box Depth | 24.6" |
| Product Depth | 21" |
| Color | cream |
| Type | PTAC |
| Color | Beige |
| BTU | 12000 BTU |
| Model Number | MP12EMC32 |
| Color | Champagne |
| Type | Air Conditioner w/ Electric Heat |
You might also like these best sellers...
Where to Buy Midea Appliances in Illinois,Arizona, Indiana, WI.

Chicago Illinois
Shop Online













