18" Wide Built-In Dishwasher - DW18SS4
18" Wide Built-In Dishwasher
Model: DW18SS4











18" Wide Built-In Dishwasher
Model: DW18SS4
Key Features
Stainless steel door
ENERGY STAR certified
Digital touch controls
Front control panel
Height adjustable
Ultra quiet performance
Large capacity
Stainless steel interior
Description
Available from AM Direct Appliances INC, serving customers throughout Illinois,Arizona, Indiana, WI.
Features
Stainless steel door
Attractive finish in durable stainless steel with a horizontal grain
ENERGY STAR certified
Uses less energy and water than national standards require to ensure more efficiency and lower utility bills
Digital touch controls
Intuitive touch button controls and LED display screen for easy use, with a program key printed on the control panel for added convenience
Front control panel
Easy access with touch control buttons
Height adjustable
Adjustable legs allow you to size the unit for the best fit, with a height range of 33.5" to 35"
Ultra quiet performance
Advanced sound absorbing construction
Large capacity
Interior holds up to 8 standard place settings
Stainless steel interior
Durable interior ensures long-lasting use
Slide-out nylon coated wire racks
Two easy-gliding racks for easy loading and long-lasting durability
Adjustable smart fold shelf
Top rack includes side pieces that help to hold tall glasses safely in place, or alternatively, allow you to maximize capacity by stacking smaller cups
Removable cutlery basket
Six separate compartments make it easy to separate your silverware for a thorough clean
Two spray levels
Improved design to ensure both racks are properly cleaned
QuickWash function
Speedy 35 minute wash cycle allows you to clean smaller loads quickly
Pots & Pans setting
Allows you to provide a more thorough cleaning for heavy duty cookware
Quick & Dry setting
58 minute cycle lets you wash and dry smaller loads in under an hour
InnerClean setting
Self-cleaning program for easier maintenance
Time delay
Allows you to program a wash cycle for up to 24 hours in advance
Automatic detergent detection
Unit will self-adjust to the detergent type for optimum performance
Cord included
Includes a pre-installed power cord with 3-pronged plug
Child lock
Setting included to lock the dishwasher from changes when a wash cycle is in use
Indicator lights
Display screen will show when softening salt and rinse aid need to be adjusted
Certifications
ENERGY STAR
Specifications
Warranty
| Parts | 1 Year |
| Labor | 1 Year |
Dimensions & Weight
| Width | 17.75 in. |
| Height | 34.25 in. |
| Length | 22.38 in. |
| Weight | 95 lbs. |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 7.87 ft³ |
| Dimensional Weight | 97.88 lbs. |
| Total of Cubes | 7.87 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 97.88 lbs. |
Overview Dishwasher
| Nominal Height | 35.0" (89 cm) |
| Height of Cabinet | 34.25" (87 cm) |
| Nominal Width | 18.0" (46 cm) |
| Width | 17.75" (45 cm) |
| Nominal Depth | 23.0" (58 cm) |
| Depth | 22.38" (57 cm) |
| Depth with door at 90° | 45.5" (116 cm) |
| Dishwasher | Standard |
| Door | Stainless Steel |
| Cabinet | Unfinished |
| US Electrical Safety | UL |
| Canadian Electrical Safety | ULC |
| Energy Usage/Year | 220.0kWh/year |
| Amps | 12.0 |
| Voltage/Frequency | 115 V AC/60 Hz |
| Weight | 95.0 lbs. (43 kg) |
| Parts & Labor Warranty | 1 Year |
| UPC | 761101064444 |
| Number of Cycles | 5 |
| Number of Racks | 2 |
| Rack Material | Wire |
| Silverware Basket | Yes |
| Delayed Start | Yes |
| Interior Finish | Stainless Steel |
| Interior Height | 24.0" (61 cm) |
| Interior Width | 15.25" (39 cm) |
| Interior Depth | 20.0" (51 cm) |
| Decibel Rating | 49.0 dBA |
| Number of Options | 5 |
| Place Settings | 8 |
You might also like these best sellers...
Where to Buy Summit Appliances in Illinois,Arizona, Indiana, WI.

Chicago Illinois
Shop Online










