$3,940.00
75" Wide All-In-One Kitchenette with Dishwasher - ACKDW75
$3,940.00
Key Features
Complete all-in-one kitchenette
Full-sized refrigerator-freezer included
Reversible doors
Dishwasher included
16 wash cycles
Two electric burners
Sink and faucet
Storage compartment
Description
Available from AM Direct Appliances INC, serving customers throughout Illinois,Arizona, Indiana, WI.
Features
Complete all-in-one kitchenette
Includes a full-sized refrigerator-freezer, 24" dishwasher, 2-burner cooktop, sink with faucet, and storage cabinet
Full-sized refrigerator-freezer included
Ships with Summit FF1427W, a frost-free refrigerator-freezer with an 12.9 cu.ft. capacity, adjustable glass shelves, door storage, and a large crisper
Reversible doors
Refrigerator and freezer door swing can be switched to best accommodate your setup
Dishwasher included
Includes Summit DW242WADA, a European ENERGY STAR certified dishwasher with top-located digital controls, 8 wash programs, two slide-out racks, and an ultra quiet 47 dB performance
16 wash cycles
Multiple options to meet all of your fabric needs, including specialty settings for babywear, wool, delicates, activewear, and more
Two electric burners
120V coil elements for easy cooking
Sink and faucet
Stainless steel sink comes ready to wash
Storage compartment
Large convenient cabinet with center shelf lets you store dry goods behind a door
One piece stainless steel countertop
Easy to clean and built to last
Fast assembly
Each unit includes its own pre-installed power cord for easy setup. This item ships in three boxes
100% CFC free
Environmentally friendly design without ozone-damaging chemicals
Specifications
Overview
| Height of Cabinet | 40.0" (102 cm) |
| Width | 74.75" (190 cm) |
| Depth | 26.0" (66 cm) |
| Depth with door at 90° | 49.5" (126 cm) |
| Capacity | 12.9 cu.ft. (365 L) |
| Dishwasher | Standard |
| Defrost Type | Frost-Free |
| Door | White |
| Cabinet | White |
| US Electrical Safety | ETL |
| Canadian Electrical Safety | ETL-C |
| Voltage/Frequency | 115 V AC/60 Hz |
| Weight | 300.0 lbs. (136 kg) |
| Shipping Weight | 350.0 lbs. (159 kg) |
| Parts & Labor Warranty | 1 Year |
| Compressor Warranty | 5 Years |
| UPC | 761101086934 |
Kitchenette
| Refrigerator Included | FF1427W |
| Refrigerator Door Swing | RHD |
| Reversible | Yes |
| Adjustable Shelves | Yes |
| Shelf Type | Glass |
| Shelf Qty | 3 |
| Crisper Qty | 1 |
| Crisper Finish | Transparent |
| Crisper Cover | Glass |
| Full Door Shelves | 5 |
| Thermostat Type | Dial |
| Interior Light | Yes |
| Refrigerant Type | R134a |
| Refrigerant Amount | 3.5 oz. |
| Cooking Type | Coil Cooktop |
| Number of Burners | 2 |
| Cooktop Controls | Dial |
| Interior Height 1 | 37.88" (96 cm) |
| Interior Width 1 | 21.0" (53 cm) |
| Interior Depth 1 | 19.63" (50 cm) |
| Interior Height 2 | 18.5" (47 cm) |
| Interior Width 2 | 20.75" (53 cm) |
| Interior Depth 2 | 16.0" (41 cm) |
| Compressor Step Height | 10.5" (27 cm) |
| Compressor Step With | 21.0" (53 cm) |
| Compressor Step Depth | 7.0" (18 cm) |
| Sink Height | 5.88" (15 cm) |
| Sink Width | 16.75" (43 cm) |
| Sink Depth | 14.88" (38 cm) |
Warranty
| Parts | 1 Year |
| Labor | 1 Year |
Dimensions & Weight
| Width | 74.75 in. |
| Height | 40 in. |
| Length | 26 in. |
| Weight | 300 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 79.75 in. |
| Shipping Height | 45 in. |
| Shipping Length | 31 in. |
| Shipping Weight | 350 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 350 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 44.99 ft³ |
| Dimensional Weight | 559.28 lbs. |
| Total of Cubes | 44.99 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 559.28 lbs. |
Overview Kitchenette
| Height of Cabinet | 40.0" (102 cm) |
| Width | 74.75" (190 cm) |
| Depth | 26.0" (66 cm) |
| Depth with door at 90° | 49.5" (126 cm) |
| Capacity | 12.9 cu.ft. (365 L) |
| Dishwasher | Standard |
| Defrost Type | Frost-Free |
| Door | White |
| Cabinet | White |
| US Electrical Safety | ETL |
| Canadian Electrical Safety | ETL-C |
| Voltage/Frequency | 115 V AC/60 Hz |
| Weight | 300.0 lbs. (136 kg) |
| Parts & Labor Warranty | 1 Year |
| Compressor Warranty | 5 Years |
| UPC | 761101086934 |
| Refrigerator Included | FF1427W |
| Refrigerator Door Swing | RHD |
| Reversible | Yes |
| Adjustable Shelves | Yes |
| Shelf Type | Glass |
| Shelf Qty | 3 |
| Crisper Qty | 1 |
| Crisper Finish | Transparent |
| Crisper Cover | Glass |
| Full Door Shelves | 5 |
| Thermostat Type | Dial |
| Interior Light | Yes |
| Refrigerant Type | R134a |
| Refrigerant Amount | 3.5 oz. |
| Cooking Type | Coil Cooktop |
| Number of Burners | 2 |
| Cooktop Controls | Dial |
| Interior Height 1 | 37.88" (96 cm) |
| Interior Width 1 | 21.0" (53 cm) |
| Interior Depth 1 | 19.63" (50 cm) |
| Interior Height 2 | 18.5" (47 cm) |
| Interior Width 2 | 20.75" (53 cm) |
| Interior Depth 2 | 16.0" (41 cm) |
| Compressor Step Height | 10.5" (27 cm) |
| Compressor Step With | 21.0" (53 cm) |
| Compressor Step Depth | 7.0" (18 cm) |
| Sink Height | 5.88" (15 cm) |
| Sink Width | 16.75" (43 cm) |
| Sink Depth | 14.88" (38 cm) |
You might also like these best sellers...
Where to Buy Summit Appliances in Illinois,Arizona, Indiana, WI.

Chicago Illinois
Shop Online


















