71" Wide All-In-One Kitchenette with Dishwasher - ACKDW72
71" Wide All-In-One Kitchenette with Dishwasher
Model: ACKDW72

71" Wide All-In-One Kitchenette with Dishwasher
Model: ACKDW72
Key Features
Complete all-in-one kitchenette
Reversible doors
Dishwasher included
Full-sized refrigerator-freezer included
ENERGY STAR certified dishwasher
Two electric burners
Storage compartment
Sink and faucet
Description
Available from AM Direct Appliances INC, serving customers throughout Illinois,Arizona, Indiana, WI.
Features
Complete all-in-one kitchenette
Includes a full-sized refrigerator-freezer, 24" dishwasher, 2-burner cooktop, sink with faucet, and storage cabinet
Reversible doors
Refrigerator and freezer door swing can be switched to best accommodate your setup
Dishwasher included
Includes Summit DW242WADA, a European ENERGY STAR certified dishwasher with top-located digital controls, 8 wash programs, two slide-out racks, and an ultra quiet 47 dB performance
Full-sized refrigerator-freezer included
Ships with Summit FF946W, a frost-free refrigerator-freezer with an 8.8 cu.ft. capacity, adjustable glass shelves, door storage, and a large crisper
ENERGY STAR certified dishwasher
DW242WADA features an efficient, water-saving performance, with a half-load function for added savings on water use
Two electric burners
120V coil elements for easy cooking
Storage compartment
Large convenient cabinet with center shelf lets you store dry goods behind a door
Sink and faucet
Stainless steel sink comes ready to wash
One piece stainless steel countertop
Easy to clean and built to last
Fast assembly
Each unit includes its own pre-installed power cord for easy setup. This item ships in three boxes
100% CFC free
Environmentally friendly design without ozone-damaging chemicals
Certifications
ENERGY STAR
Specifications
Overview
| Height of Cabinet | 40.0" (102 cm) |
| Depth with door at 90° | 44.25" (112 cm) |
| Capacity | 8.8 cu.ft. (249 L) |
| Depth | 26.0" (66 cm) |
| Width | 71.0" (180 cm) |
| Dishwasher | Standard |
| US Electrical Safety | ETL |
| Cabinet | White |
| Defrost Type | Frost-Free |
| Door | White |
| Canadian Electrical Safety | ETL-C |
| Voltage/Frequency | 115 V AC/60 Hz |
| Weight | 300.0 lbs. (136 kg) |
| Parts & Labor Warranty | 1 Year |
| Compressor Warranty | 5 Years |
| Shipping Weight | 350.0 lbs. (159 kg) |
| UPC | 761101086910 |
Kitchenette
| Refrigerator Included | FF946W |
| Reversible | Yes |
| Shelf Type | Glass |
| Refrigerator Door Swing | RHD |
| Shelf Qty | 3 |
| Adjustable Shelves | Yes |
| Crisper Finish | Transparent |
| Full Door Shelves | 5 |
| Crisper Cover | Glass |
| Interior Light | Yes |
| Thermostat Type | Dial |
| Crisper Qty | 1 |
| Refrigerant Type | R134a |
| Refrigerant Amount | 3.53 oz. |
| Number of Burners | 2 |
| Cooktop Controls | Dial |
| Interior Height 1 | 40.5" (103 cm) |
| Cooking Type | Coil Cooktop |
| Interior Width 1 | 17.0" (43 cm) |
| Interior Depth 1 | 17.0" (43 cm) |
| Interior Height 2 | 16.0" (41 cm) |
| Interior Width 2 | 16.25" (41 cm) |
| Interior Depth 2 | 13.25" (34 cm) |
| Compressor Step With | 17.0" (43 cm) |
| Compressor Step Height | 9.75" (25 cm) |
| Compressor Step Depth | 4.0" (10 cm) |
| Sink Height | 5.88" (15 cm) |
| Sink Width | 16.75" (43 cm) |
| Sink Depth | 14.88" (38 cm) |
Warranty
| Parts | 1 Year |
| Labor | 1 Year |
Dimensions & Weight
| Width | 71 in. |
| Height | 40 in. |
| Length | 26 in. |
| Weight | 300 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 76 in. |
| Shipping Height | 45 in. |
| Shipping Length | 31 in. |
| Shipping Weight | 350 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 350 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 42.73 ft³ |
| Dimensional Weight | 531.22 lbs. |
| Total of Cubes | 42.73 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 531.22 lbs. |
Overview Kitchenette
| Nominal Height | 40.0" (102 cm) |
| Height of Cabinet | 40.0" (102 cm) |
| Nominal Width | 71.0" (180 cm) |
| Width | 71.0" (180 cm) |
| Nominal Depth | 26.0" (66 cm) |
| Depth | 26.0" (66 cm) |
| Depth with door at 90° | 44.25" (112 cm) |
| Capacity | 10.1 cu.ft. (286 L) |
| Dishwasher | Standard |
| Defrost Type | Frost-Free |
| Door | White |
| Cabinet | White |
| US Electrical Safety | ETL |
| Canadian Electrical Safety | ETL-C |
| Voltage/Frequency | 115 V AC/60 Hz |
| Weight | 300.0 lbs. (136 kg) |
| Parts & Labor Warranty | 1 Year |
| Compressor Warranty | 5 Years |
| UPC | 761101086910 |
| Refrigerator Included | FF1088W |
| Refrigerator Door Swing | RHD |
| Reversible | Yes |
| Adjustable Shelves | Yes |
| Shelf Type | Glass |
| Shelf Qty | 2 |
| Crisper Qty | 2 |
| Crisper Finish | Transparent |
| Crisper Cover | Glass |
| Full Door Shelves | 1 |
| Half Door Shelves | 4 |
| Thermostat Type | Dial |
| Interior Light | Yes |
| Fan Type | Interior |
| Refrigerant Type | R600a |
| Refrigerant Amount | 1.73 oz. |
| Cooking Type | Coil Cooktop |
| Number of Burners | 2 |
| Cooktop Controls | Dial |
| Sink Height | 5.88" (15 cm) |
| Sink Width | 16.75" (43 cm) |
| Sink Depth | 14.88" (38 cm) |
You might also like these best sellers...
Where to Buy Summit Appliances in Illinois,Arizona, Indiana, WI.

Chicago Illinois
Shop Online










