$680.00
24" Wide 230V 4-Burner Radiant Cooktop - CR4B23T5B
$680.00
Key Features
Digital touch controls
Extra large 2200W burner
Large 1800W burner
2 Standard 1200W burners
Dual cooking zone
9 power levels
Timer
Residual heat indicator lights
Description
Available from AM Direct Appliances INC, serving customers throughout Illinois,Arizona, Indiana, WI.
Features
Digital touch controls
Easy operation with a digital control panel and digital display
Extra large 2200W burner
Burner located on the rear right corner has an 8" diameter and powerful 2200W cooking power to handle large pots and help boil water with more speed
Large 1800W burner
Burner located on the front left corner is 7" in diameter to handle larger cooking vessels
2 Standard 1200W burners
Front right and rear left burners are 5.5" in diameter to meet most cooking needs
Dual cooking zone
Rear right burner includes an inner 5" burner, allowing you to save energy when heating smaller cookware
9 power levels
Select and adjust your heating levels at the touch of a button
Timer
Allows you to program either burner to heat at a specified level for up to 99 minutes
Residual heat indicator lights
Each burner includes a residual heat indicator to warn users if the surface is still too hot to touch
Designed for built-in installation
Fits counter cutout sizes that are 22" wide by 19.5" deep
ADA compliant design
Upfront controls meet ADA guidelines for easier accessibility
Child lock
Safety feature lets you lock the cooktop to prevent unsupervised heating
Safety cut-off function
If the cooktop on/off switch is touched but no power level is selected within one minute, the cooktop automatically turns off
Automatic shutoff
If a cooking zone is in use for over two hours with no changes to the control setting, the burner will automatically turn off to prevent unsupervised heating
230V operation
Requires professional hardwired installation to 230V power supply
4-Burner Radiant Cooktop
24" Wide 230V cooktop with digital controls and a smooth glass surface
Jet black glass surface
Elegant style on a smooth, jet blaack glass surface for a contemporary look that is easier to clean
Specifications
Warranty
| Parts | 1 Year |
| Labor | 1 Year |
Dimensions & Weight
| Width | 23.25 in. |
| Height | 2 in. |
| Length | 20.5 in. |
| Weight | 20 lbs. |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 0.55 ft³ |
| Dimensional Weight | 5.74 lbs. |
| Total of Cubes | 0.55 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 5.74 lbs. |
Overview Electric Cooktop
| Nominal Height | 2.0" (5 cm) |
| Height of Cabinet | 2.0" (5 cm) |
| Nominal Width | 24.0" (61 cm) |
| Width | 23.25" (59 cm) |
| Nominal Depth | 21.0" (53 cm) |
| Depth | 20.5" (52 cm) |
| Cabinet | Black |
| US Electrical Safety | ETL |
| Canadian Electrical Safety | ETL-C |
| Amps | 30.0 |
| Voltage/Frequency | 230 V AC/60 Hz |
| Weight | 20.0 lbs. (9 kg) |
| Parts & Labor Warranty | 1 Year |
| UPC | 761101053257 |
| Heating Type | Radiant |
| Surface | Glass |
| Element Type | Glasstop |
| Number of Elements | 4 |
| Controls | Digital |
| Countertop Cutout Height | 3.2" (8 cm) |
| Countertop Cutout Width | 22.0" (56 cm) |
| Countertop Cutout Depth | 19.5" (50 cm) |
| Element #1 Size | 5.5" (14 cm) |
| Element #1 Wattage | 1200.0 |
| Element #2 Size | 8.1" (21 cm) |
| Element #2 Wattage | 2200.0 |
| Element #3 Size | 5.5" (14 cm) |
| Element #3 Wattage | 1200.0 |
| Element #4 Size | 7.0" (18 cm) |
| Element #4 Wattage | 1800.0 |
| Power Cord Included | No |
You might also like these best sellers...
Where to Buy Summit Appliances in Illinois,Arizona, Indiana, WI.

Chicago Illinois
Shop Online


















