12" Wide 230V 2-Burner Radiant Cooktop - CR2B23T3B
12" Wide 230V 2-Burner Radiant Cooktop
Model: CR2B23T3B













12" Wide 230V 2-Burner Radiant Cooktop
Model: CR2B23T3B
Key Features
Large 1800W burner
Residual heat indicator lights
Standard 1200W burner
Digital touch controls
9 power levels
Designed for built-in installation
ADA compliant design
Timer
Description
Available from AM Direct Appliances INC, serving customers throughout Illinois,Arizona, Indiana, WI.
Features
Large 1800W burner
Rear 7" burner offers 1800W for faster heating of larger cooking vessels
Residual heat indicator lights
Each burner includes a residual heat indicator to warn users if the surface is still too hot to touch
Standard 1200W burner
Front burner is 5.5" in diameter to meet most cooking needs
Digital touch controls
Easy operation with a digital control panel and digital display
9 power levels
Select and adjust your heating levels at the touch of a button
Designed for built-in installation
Fits counter cutout sizes that are 10.75" wide by 19.9" deep
ADA compliant design
Upfront controls meet ADA guidelines for easier accessibility
Timer
Allows you to program either burner to heat at a specified level for up to 99 minutes
Child lock
Safety feature lets you lock the cooktop to prevent unsupervised heating
Automatic shutoff
If a cooking zone is in use for over two hours with no changes to the control setting, the burner will automatically turn off to prevent unsupervised heating
Safety cut-off function
If the cooktop on/off switch is touched but no power level is selected within one minute, the cooktop automatically turns off
230V operation
Requires professional hardwired installation to 230V power supply
ENERGY STAR certified
Rated by the DOE to perform with more efficiency than federal standards require, saving your unit energy and you on higher utility costs
2-Burner Radiant Cooktop
230V cooktop with digital controls and a smooth glass surface
Jet black glass surface
Elegant style on a smooth, jet blaack glass surface for a contemporary look that is easier to clean
Specifications
Warranty
| Parts | 1 Year |
| Labor | 1 Year |
Dimensions & Weight
| Width | 11.38 in. |
| Height | 2 in. |
| Length | 20.5 in. |
| Weight | 10 lbs. |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 0.27 ft³ |
| Dimensional Weight | 2.81 lbs. |
| Total of Cubes | 0.27 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 2.81 lbs. |
Overview Electric Cooktop
| Nominal Height | 2.0" (5 cm) |
| Height of Cabinet | 2.0" (5 cm) |
| Nominal Width | 12.0" (30 cm) |
| Width | 11.38" (29 cm) |
| Nominal Depth | 21.0" (53 cm) |
| Depth | 20.5" (52 cm) |
| Cabinet | Black |
| US Electrical Safety | ETL |
| Canadian Electrical Safety | ETL-C |
| Amps | 15.0 |
| Voltage/Frequency | 230 V AC/60 Hz |
| Weight | 10.0 lbs. (5 kg) |
| Parts & Labor Warranty | 1 Year |
| UPC | 761101053295 |
| Heating Type | Radiant |
| Surface | Glass |
| Element Type | Glasstop |
| Number of Elements | 2 |
| Controls | Digital |
| Cooking Timer | Yes |
| Countertop Cutout Height | 5.9" (15 cm) |
| Countertop Cutout Width | 10.75" (27 cm) |
| Countertop Cutout Depth | 19.9" (51 cm) |
| Power Source | 230V |
| Element #1 Size | 7.0" (18 cm) |
| Element #1 Wattage | 1800.0 |
| Element #2 Size | 5.5" (14 cm) |
| Element #2 Wattage | 1200.0 |
| Power Cord Included | No |
| Auto Shutoff Time | 2 Hours |
You might also like these best sellers...
Where to Buy Summit Appliances in Illinois,Arizona, Indiana, WI.

Chicago Illinois
Shop Online










