$615.00
12" Wide 115V 2-Burner Radiant Cooktop - CR2B15T2W
$615.00
Key Features
Designed for built-in installation
Two heating elements
Digital touch controls
9 power levels
Residual heat indicator lights
ADA compliant design
Timer
Child lock
Description
Available from AM Direct Appliances INC, serving customers throughout Illinois,Arizona, Indiana, WI.
Features
Designed for built-in installation
Fits counter cutout sizes that are 10.75" wide by 19.9" deep
Two heating elements
Includes 2 1200W 5 1/5" burners to cover most cooking needs
Digital touch controls
Easy operation with a digital control panel and digital display
9 power levels
Select and adjust your heating levels at the touch of a button
Residual heat indicator lights
Each burner includes a residual heat indicator to warn users if the surface is still too hot to touch
ADA compliant design
Upfront controls meet ADA guidelines for easier accessibility
Timer
Allows you to program either burner to heat at a specified level for up to 99 minutes
Child lock
Safety feature lets you lock the cooktop to prevent unsupervised heating
Automatic shutoff
If a cooking zone is in use for over two hours with no changes to the control setting, the burner will automatically turn off to prevent unsupervised heating
Safety cut-off function
If the cooktop on/off switch is touched but no power level is selected within one minute, the cooktop automatically turns off
115V operation
Requires hardwired installation to 115V power supply or professional installation of a NEMA 5-20 plug
2-Burner Radiant Cooktop
115V cooktop with digital controls and a smooth glass surface
ENERGY STAR certified
Rated by the DOE to perform with more efficiency than federal standards require, saving your unit energy and you on higher utility costs
Schott glass surface
Made in Germany, the white Schott glass offers easier cleanup and lasting durability
Specifications
Warranty
| Parts | 1 Year |
| Labor | 1 Year |
Dimensions & Weight
| Width | 11.38 in. |
| Height | 2 in. |
| Length | 20.5 in. |
| Weight | 10 lbs. |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 0.27 ft³ |
| Dimensional Weight | 2.81 lbs. |
| Total of Cubes | 0.27 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 2.81 lbs. |
Overview Electric Cooktop
| Nominal Height | 2.0" (5 cm) |
| Height of Cabinet | 2.0" (5 cm) |
| Nominal Width | 12.0" (30 cm) |
| Width | 11.38" (29 cm) |
| Nominal Depth | 21.0" (53 cm) |
| Depth | 20.5" (52 cm) |
| Cabinet | White |
| US Electrical Safety | ETL |
| Canadian Electrical Safety | ETL-C |
| Amps | 25.0 |
| Voltage/Frequency | 115 V AC/60 Hz |
| Weight | 10.0 lbs. (5 kg) |
| Parts & Labor Warranty | 1 Year |
| UPC | 761101053288 |
| Heating Type | Radiant |
| Surface | Glass |
| Element Type | Glasstop |
| Number of Elements | 2 |
| Controls | Digital |
| Cooking Timer | Yes |
| Countertop Cutout Height | 5.9" (15 cm) |
| Countertop Cutout Width | 10.75" (27 cm) |
| Countertop Cutout Depth | 19.9" (51 cm) |
| Power Source | 115V |
| Element #1 Size | 5.5" (14 cm) |
| Element #1 Wattage | 1200.0 |
| Element #2 Size | 5.5" (14 cm) |
| Element #2 Wattage | 1200.0 |
| Power Cord Included | No |
You might also like these best sellers...
Where to Buy Summit Appliances in Illinois,Arizona, Indiana, WI.

Chicago Illinois
Shop Online
















